Jesteś tutaj

Łukasz Lenart - blog

Smażenie confitury

Powoli zbliża się kolejna edycja konferencji Confitura - część z Was możecie jeszcze kojarzyć jej poprzedniczkę - Javarsovię. Jednak nowa nazwa konferencji już mocno wgryzła się w świadomość społeczności okołojavowej i nie tylko.

Konferencja ciągle ewoluuje, zmienia się zakres tematyczny wystąpień, pojawiają się miękkie tematy związane z zarządzaniem projektami, budowaniem zespołów czy też kultury pracy. Oczywiście tematy ściśle techniczne mają swoje miejsce i każdy znajdzie coś co go zainteresuje.

etykiety: 

Hibernate i dobre rady

Hibernate jest przez wielu traktowany jako podstawowy element składowy każdego projektu - tak jak Spring ;-) I w sumie racja, bardzo szybko na początku otrzymujemy funkcjonalność zapisu danych w bazie danych, nasze obiekty bez większego wysiłku same się aktualizują, zapisują, etc.

Problemy zaczynają się pojawiać, gdy nasz aplikacja się rozrasta i przybywa zależności między obiektami, graf domeny przypomina bardziej las a nie pojedyncze drzewo a do tego wszystkiego dokładamy jeszcze Enversa aby monitorować co i kto miesza nam w bazie.

Powyższe to najprostszy przepis na niezły bajzel :P

etykiety: 

Testowanie z transakcjami w tle

Spora część aplikacji, które piszemy wykorzystuje relacyjne bazy danych. Pewnie można by założyć, że większość aplikacji, które mają coś wspólnego z bazami danych, korzysta z baz relacyjnych. Bazy NoSQL są wciąż w mniejszym stopniu w powszechnym użyciu.
Oczywiście testowanie w aplikacji składających się z wielu warstw jest obecnie dość proste. Wstawia się mocka zamiast rzeczywistej implementacji i gotowe, można testować. Jednak czasami mamy potrzebę sprawdzić trochę więcej niż jedną klasę, potrzebujemy napisać test integracyjny, które przejdzie przez kilka warstw, dotknie bazy danych, zahaczy o transakcje i oczywiście będzie odpalany z IDE ;-)

... i po konfiturze

Tak właśnie, minęło już kilka dni od zakończenia drugiej edycji konferencji Confitura, a w sumie szóstej licząc cztery poprzednie edycje pod marką Javarsovia. Pasuje podsumować całość, zwłaszcza jak było się członkiem kapituły - choć lepszym mianem dla mnie było by "księgowy" ;-)
Jest to kolejny rok, gdzie konferencja rośnie, może już nie tak skokowo jak jakiś czas temu ale bardziej organicznie - szacunkowo było ~850 uczestników w porównaniu do poprzedniego roku, kiedy to zjawiło się ~800 osób.

etykiety: 

@ViewScoped czy nie @ViewScoped

Dzisiaj bardzo ważny wpis dla wszystkich używających JSF 2.0 i adnotacji @ViewScoped. Oczywiście dla niektórych może to być oczywista oczywistość to co przeczytają, ale mi zajęło trochę czasu zrozumienie całości problemu i dojście do poniższych wniosków.

Dobra, spytacie o co chodzi z @ViewScoped ?

etykiety: 

JSF 2.0 a parametry żądania GET

Możecie wierzyć lub nie, ale spece od JSFa odkryli, że świat webowy to nie tylko postback i w JSF 2.0 wprowadzili w miarę poprawną obsługę parametrów żądania GET. Co to znaczy? Znaczy tyle, że mając żądanie o postaci:

/mypage.jsf?id=1&client=internal

możemy coś z tym zrobić :D

JSF 2.0 i Ajax a redirect

To kolejny z mini postów o moich doświadczeniach w pracy z JSFem 2.0, czyli bitwa trwa dalej :-)
Sprawa jest dość prosta, nie raz zdarza nam się, że w pracy z aplikacją webową, potrzebujemy wykonać przekierowanie (aka redirect) to innej strony. W przypadku zwykłego żądania przychodzącego ze strony JSF nie jest to problem. Robimy proste:
FacesContext.getCurrentInstance().getExternalContext().redirect("/page.jsf");

JSF 2.0 i Ajax

Ten wpis to nie będzie kompletny wpis o tym jak to jest z Ajaxem w JavaServer Faces aka JSF. To będzie opis jednego z problemów, które miałem (nie) przyjemność doświadczyć. Niestety, z mojego doświadczenia z JSF wynika, że praca z tym szkieletem to ciągła walka o zrozumienie i zastanawianie się, czy to czasem nie jest kolejny błąd aka bug w implementacji ;-)

etykiety: 

A może tak JDO

Właśnie, ilekroć pada pytanie co zastosować do persystencji danych w aplikacji javowej w połączeniu z bazą relacyjną, z reguły odpowiedzią jest Hibernate, JPA, no może czasami (ale to bardzo rzadko), czyste JDBC ;-)
A jakiś czas temu, firma odpowiedzialna za powstanie Javy (dla młodzieży, nie chodzi o Oracle'a ;-), wymyśliła jak to powinno wyglądać i przygotowała JSR-12 - po numerku widać, że było to dawno temu ;-) Było to lata świetlne przed Hibernatem.

Global Day of Coderetreat

Początkiem grudnia na całym świecie odbędzie się kilkadziesiąt imprez pod wspólnym hasłem Global Day of Coderetreat, czyli wspólnego uczenia się kodowania za pomocą TDD i Pair-Programming. Jak do tej pory w Polsce odbyło się kilka pojedynczych sesji Coderetreat, jedna była prowadzona przez samego Corey'a Haines, było to podczas konferencji AgileCE 2010.

etykiety: 

Resteasy demo - struktura projektu, cz. 1

To jest pierwszy z serii wpisów pokazujących jak utworzyć dość prostą aplikację, albo raczej zestaw aplikacji opartych o RESTeasy. Początkowo miał to być jeden duży artykuł ale stwierdziłem, że przy tym co chcę przekazać to pewnie nie wielu wytrwało by do końca. Tak więc należy uzbroić się w IDE, Mavena i linię komend. Kod jest dostępny na Githubie z kolejnymi wersjami opatrzonymi tagami.

JDD'11 czyżby nowa jakość ?

W tym roku odbędzie się już 6 edycja konferencji JDD - Java Developers' Day - co prawda z jednego dnia zrobiły się już dwa dni i powinno być Days ale nie zmienia się tak łatwo marki, którą budowało się przez kilka ostatnich lat. Nieważne, ważne co w tym roku JDD ma do zaoferowania na dość ciasnym rynku konferencji okołojavowych w Polsce.

etykiety: 

Dlaczego mam używać interfejsu ?

Właśnie siedzę i pisze swoją część projektu na podstawie Opowiastki Użytkownika (ang. User Story) -> US, wszystko wcześniej omówiliśmy, wiemy co i jak ma wyglądać, jakie klasy utworzymy, nowe widoki, etc. Wszystkie US mamy rozpisane na wiki, aby w razie co można było zajrzeć i przypomnieć sobie jak to planowaliśmy. Nic tylko kodować :-)

etykiety: 

Warsztaty Warsjawa w końcu są warsztatami ;-)

Już 15 października w Warszawie odbędzie się IV edycja warsztato-konferencji Warsjawa 2011 i w końcu będą to prawdziwe warsztaty - jednodniowe ale to i tak lepiej, niż tylko same wykłady ;-) W tym roku Warsjawa będzie miała miejsce na wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, tzw. Elce.

etykiety: 

Zwinnie przez praktykę czyli AgileByExample

Początkiem września w Warszawie odbędzie się pierwsza edycja konferencji poświęconej w całości zwinnemu podejściu do wytwarzania oprogramowania - AgileBeExample. Jest to o tyle ciekawa konferencja, że niestety do tej pory warszawski światek programistyczny nie był kojarzony z nurtem agilowym. Kraków, Wrocław jak najbardziej, ale w Warszawie robiło się tylko kasę a nie pisało oprogramowanie dobrze :P

etykiety: 

Strony

Subscribe to RSS - Łukasz Lenart - blog